Себорейний дерматит
Одна з найбільш популярних захворювань, що зустрічається в дерматологічній практиці носить назву себорейний дерматит.
Себорейний дерматит – це захворювання, що супроводжується патологічним станом функції сальних залоз, зміною хімічної складової сального секрету.
Себорея не виникає сама по собі, на стимулювання її утворення впливають ряд чинників.
До них відносять:
- спадкові фактори;
- певні гормональні порушення, що характеризуються надмірним утворенням андрогенів та зменшення кількості
- естрогенів;
- ураження шкіри певним видом грибів;
Існує також не патологічна, а фізіологічна форма себорейного дерматиту. Вона характерна для пацієнтів підліткового віку. Адже це період статевого дозрівання, відповідно підвищується активність гормональних перебудов.
Дізнайтеся вартість консультації щодо лікування себорейного дерматиту
Як виглядає себорейний дерматит на обличчі
Якщо розглядати локалізацію процесу себорейного дерматиту, то він з‘являється на ділянках, де є найбільша локалізація сальних залоз. З естетичної сторони більше цікавить питання вигляду обличчя при себорейному дерматиті, бо лице – це перше на що звертають увагу при зустрічі. Тому на обличчі себорея проявляється різною картиною, все залежить від типу себорейного дерматиту.
Розрізняють такі види цього захворювання:
- Рідка жирна себорея – на обличчі займає місце на шкірі носо-губного трикутника. Внаслідок великої кількості у складі шкірного сала олеїнової кислоти шкіра блискуча. Дерма виглядає потовщеною, вкритою жировими кірками та лусочками, шкірні пори розширені, забиті шкірним жиром;
- густа жирна себорея – характеризується зменшеною еластичністю шкіри та збільшенням її щільності, колір шкіри тьмяний, темний з неприємним запахом;
- суха себорея характеризується утворенням на обличчі рожевих плям, які зовні вкриті лусочками білого кольору;
- змішана себорея має в собі дві форми себорейного дерматиту, які розташовуються на різних ділянках тіла людини.
До прикладу: гостру жирну себорею, що розташована на волосистій частині голови та суху себорею, що локалізується на обличчі.
Отже, при різних типах себорейного дерматиту наявне різноманітне ураження шкіри обличчя, тому лікувати необхідно комплексно, усуваючи етіологічний фактор.
Мазі при себорейному дерматиті
Якщо розглядати питання лікування себорейного дерматиту, то підхід до нього повинен бути комплексним. Використання єдиної мазі, яку розподіляти на все тіло не завжди пророкує ефективне лікування. Але все-таки мазі при себореї мають свою позитивну дію у лікуванні.
Якщо використовувати звичайну кортикостероїдну мазь, то результат може спостерігатись не такий стійкий, який хотілось би отримати. В такому випадку виправдано назначати комбіновану мазь, що містить в собі як кортикостероїд, так і протигрибкову діючу речовину. В комплексній дії такої мазі буде спостерігатись ефективніший результат від лікування.
Методи лікування себореї
Якщо узагальнити лікування себорейного дерматиту, то варто зауважити, що воно довготривале. Адже необхідно максимально виключити вплив усіх факторів на розвиток себореї, починаючи від дефіциту певних вітамінів, закінчуючи використанням вищевказаними мазями. Лікування себорейного дерматиту включає використання вітамінів групи В, цинку.
Регулярне використання під час періоду терапії шампунів (до прикладу: «Нізорал», «Юцерин Уреа»). Вибір шампуню залежить також від типу себореї на волосистій частині голови.
Після лікування лікар-дерматолог також рекомендує застосування шампунів, що сприяють подовження часу ремісії та знижують ризик рецидиву захворювання. За призначенням лікаря застосовують відповідні мазі. При жирній себореї обличчя практикують протирання шкіри спиртовими розчинами саліцилової кислоти. Основна функція якої у випадку себореї буде у відлущуванні жирних лусочок з дерми.
Позитивний вплив на лікування себорейного дерматиту також спостерігається при застосуванні на ділянки ураження ультрафіолетового випромінювання.
Важливо пам‘ятати, що самолікування себорейного дерматиту, особливо народними методами може призвести до поширення та ускладнення захворювання у вигляді піодермій та інших неприємних моментів.
Чи необхідна дієта при себорейному дерматиті?
Харчування відіграє провідну роль у профілактиці чи лікуванні, та загалом у повсякденному житті. Тому збалансоване харчування рекомендоване всім практично здоровим людям, а пацієнтам з різними дерматологічними захворюваннями особливо. Всі мікроелементи та вітаміни, які поступають в організм кожного мають вплив не лише на внутрішній стан організму, але й на зовнішній вигляд шкіри.
Пацієнтам з себорейним дерматитом рекомендують вітамінізоване харчування, особливо продукти з високим вмістом вітамінів групи В, а саме :В2, В6, В12.