Рак молочної залози – найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок. Щорічно виявляють близько 1,7 млн нових випадків злоякісних пухлин грудей. І хоча сучасна медицина успішно лікує це захворювання, кількість смертей перевищує 500 тис. пацієнток кожного року. При своєчасному виявленні вдається не лише вилікувати злоякісну пухлину, але й зберегти молочні залози, що є важливим психологічним фактором для багатьох жінок. Тому варто розібратися в причинах розвитку патології та перших ознаках, які допоможуть своєчасно звернутися до лікаря та почати лікування.
Причини виникнення та фактори ризику
Викликати онкологічне захворювання можуть внутрішні та зовнішні чинники. Захворіти на рак може будь-яка жінка, проте ризик розвитку патології значно збільшуються при наявності наступних факторів:
- спадкова схильність (хтось з близьких родичів хворів на рак молочної залози);
- фіброзно-кістозна мастопатія чи інші доброякісні новоутворення;
- надмірне ожиріння;
- ранній початок менструації (до 12 років);
- пізня менопауза;
- паління та вживання алкоголю;
- відсутність родів;
- переривання вагітності, викидні;
- гормональні порушення;
- цукровий діабет;
- вплив радіації;
- пізня перша вагітність;
- тривале вживання гормональних контрацептивів;
- гіпотиреоз;
- артеріальна гіпертензія.
В зону ризику потрапляють також всі жінки старше 40 років, саме тому в цьому віці важливо регулярно (хоча б 1 раз на рік) проходити профілактичний огляд та мамографію. Це дозволяє діагностувати рак на ранній стадії, коли можливе повне одужання.
Основні симптоми раку молочної залози
Одним з найперших та найпоширеніших ознак онкологічної патології є поява ущільнення в молочних залозах (може бути лише з однієї сторони чи з двох). Гінекологи рекомендують жінкам робити самодіагностику (промацувати груди), а в разі виявлення ущільнення – зразу ж звертатися до лікаря.
При злоякісній пухлині молочної залози також можуть турбувати такі симптоми:
- збільшення та асиметрія грудей;
- виділення із сосків;
- ущільнення та лущення шкіри молочних залоз;
- втягнутий сосок, його запалення;
- зміна кольору чи форми соска;
- висипання та рани на грудях (можуть довго не загоюватись);
- збільшення лімфовузлів поблизу молочних залоз, зокрема під пахвами.
На перших стадіях біль зазвичай не турбує, а з’являється лише згодом при відсутності лікування та прогресуванні захворювання.
При виявленні хоча б одного із перелічених симптомів варто звернутися до лікаря. В нашій клініці ви можете отримати консультацію досвідченого мамолога та пройти комплексне обстеження, яке допоможе вірно встановити діагноз.
Стадії розвитку раку молочної залози
Злоякісна пухлина розвивається поступово. Залежно від поширеності процес можна умовно розділити на 4 стадії:
- На першій стадії пухлина має невеликі розміри (не більше 1-2 см), тому її досить важко виявити самостійно. Ракових клітин поза новоутворенням немає. Лімфатичні вузли можуть періодично збільшуватись, але біль не турбує.
- На другій стадії пухлина збільшується в середньому до 5 см, при цьому ракові клітини також присутні в лімфатичних вузлах.
- На третій стадії розміри злоякісного новоутворення перебільшують 5 см. Метастази присутні в лімфатичних вузлах, інколи – в інших органах та системах.
- На четвертій стадії пухлина виходить за межі молочних залоз, тому метастази діагностуються в печінці, нирках та інших віддалених внутрішніх органах, що значно ускладнює лікування.
Як проводиться діагностика?
При появі підозрілих симптомів слід звернутися до лікаря. Він проведе огляд та вивчить анамнез, призначить комплексне обстеження. Для діагностики раку молочної залози використовуються такі методи:
- мамографія;
- УЗД молочних залоз та лімфатичних вузлів;
- цитологічне дослідження виділень із сосків;
- комп’ютерна томографія;
- біопсія пухлини с подальшим гістологічним та імуногістохімічним дослідженням;
- магнітно-комп’ютерна томографія.
Також проводиться комплекс лабораторних досліджень, в тому числі загальний та біохімічний аналіз крові, загальний аналіз сечі тощо. При підозрі на метастази додатково назначається рентгенографія, ультразвукова діагностика органів черевної порожнини, електрокардіограма та інші дослідження. Комплекс обстежень визначається індивідуально для кожної пацієнтки.
Методи лікування раку грудей
Програма підбирається для кожної пацієнтки окремо в залежності від стадії та типу раку, розмірів пухлини, наявності метастазів та інших особливостей. Одним з основних методів лікування раку молочної залози вважається хірургічне втручання. Під час операції можуть частково або повністю видаляти молочні залози.
Для лікування раку грудей також використовується хіміо та променева терапія. Ці методи можуть призначатися до або після хірургічного втручання. Також інколи підбирається гормональна терапія, а при запущених стадіях захворювання використовується таргетне лікування.
Рак молочної залози добре лікується на ранніх стадіях, тому важливо не відкладати візит до лікаря при появі перших симптомів та не нехтувати профілактичними оглядами. Адже на ранньому етапі, коли прояви відсутні, виявити пухлину може лише гінеколог або момолог.
Пройти профілактичне обстеження або отримати консультацію досвідченого мамолога пропонуємо в нашій клініці. Для запису телефонуйте або залишайте заявку на сайті.