Останній місяць літа підходить до кінця, а разом з ним і закінчується сезон літніх відпусток.
Більшість вважає, що наша шкіра потребує захисту від сонця лише у спекотну пору, але чи насправді це так?
Сонячне світло підвищує рівень серотоніну, він робить нас щасливішими, варто лише згадати про зимову депресію від нестачі сонця.
Також загальновідомим є той факт, що під впливом сонячного світла синтезується вітамін D. Він діє як антидепресант, налагоджує сон, покращує ендогенний захист, він є необхідним для усього опорно-рухового апарату, а також є одним з засобів профілактики серцево-судинних, аутоімунних захворювань, цукрового діабету та ін. Але існує також і “темна” сторона сонця – опіки, алергія, поява зморшок.
Ультрафіолет, якого так застерігаються дерматологи, буває трьох типів: типу А (UVA), типу В (UVB), типу С (UVC) – він єдиний не досягає Землі, оскільки утримується атмосферою та озоновим шаром.
UVA спектр
UVA- довгохвильовий спектр променів, який проникає у дерму, знищуючи на своєму шляху деяку частину генетичного матеріалу, що, своєю чергою, пояснюється вивільненням вільних радикалів і може спричиняти рак шкіри.
Промені UVA проходять через хмари, вікна автомобіля та ілюмінатор літака цілорічно, саме тому ризик раку шкіру у пілотів удвічі більший, ніж у людей, які працюють на землі. Через це рекомендовано користуватись санскрінами не лише влітку.
Також ультрафіолет типу А спричиняє виникненню “майорських прищів”, що включають і акне, і алергію на сонце.
UVB спектр
UVB – короткохвильовий, але більш агресивний спектр променів, що проникає в епідерміс і вже значною мірою наносить шкоду спадковому матеріалу. Особливо високий індекс випромінювання UVB між 11:00 та 15:00 год.
Визначаємо свій фототип шкіри
Щоб ефективно захистити шкіру першочергово необхідно вияснити, який у вас фототип шкіри і який максимальний час перебування під відкритим сонцем.
1 фототип – кельтський
Шкіра дуже світла, рожевувата, характерне ластовиння, волосся світло-русе, руде, голубі очі, зелені. Ваш допустимий час перебування на сонці без захисту – 10 хвилин. Високий ризик появи сонячних опіків.
2 фототип – арійський
Цей фототип характеризується світлою шкірою, іноді вкритою ластовинням, волосся від світло-русого до каштанового, очі – зелені, голубі, рідко карі, засмага незначна, схильні до обгорання. Максимальний час перебування під відкритим сонцем – 15 хв.
3 фототип – темний європейський.
Шкіра світло-коричнева, ластовиння відсутнє, волосся – вид темно-русого до світло-каштанового. Шкіра добре піддається засмазі, ризик обгорання – мінімальний. Допустимий час перебування під відкритим сонцем до 20 хв.
4 фототип – середземноморський.
Шкіра світло-коричнева, смуглява, волосся від темно-каштанового до чорного, очі – темні. Ваша засмага швидка і довготривала, сонячні опіки трапляються вкрай рідко. Час перебування на сонці без захисту – 30 хв.
5 фототип – індонезійський
Характерний коричневий, смуглий відтінок шкіри, очі темні, волосся найчастіше чорне. Засмага значно виражена, сонячні опіки виникають дуже рідко при високій дозі ультрафіолету. Допустимий час перебування під відкритим сонцем – 50 хв.
6 фототип – афроамериканський.
Характеризується темним кольором шкіри, засмага лише посилює його. Ризик сонячних опіків практично нульовий.
На що потрібно звертати увагу при виборі сонцезахисного крему?
Існують 2 типи сонцезахисних кремів:
- Фізичний – на поверхні вашої шкіри він діє по типу щита, відбиваючи сонячні промені (активні інгредієнти – ZINC OXIDE, TITANIUM DIOXIDE)
- Хімічний – діє по принципу губки – поглинає сонячні промені (активні інгредієнти – OCTISALATE, OCTOCRYLENE). Найкраще використовувати змішані сонцезахисні засоби.
Обираючи Сонцезахисний крем (санскрін) звертайте увагу на такі пункти:
- SPF 30 і більше;
- водостійкість;
- широкий спектр (broad-spectrum), що передбачає захист від UVA та UVB випромінювання.
Значення цифри SPF (SUN PROTECTIVE FACTOR)
Цифра після SPF означає у скільки разів можна збільшити час безпечного перебування на сонці відповідно до вашого фототипу. Наприклад, якщо у вас перший фототип шкіри, то сонцезахисний засіб з SPF 50 в ідеалі може продовжити ваш рекомендований 10-хвилинний час засмаги до 500 хв, а з SPF 30 – відповідно до 300 хв. Але враховуючи те, що частина нанесеного засобу випаровується з потом, залишається на одязі або змивається водою, варто періодично повторно наносити санскрін.
Поради щодо ефективного захисту від сонця:
- ховаємось від сонця у тіньовій зоні;
- не забуваємо про головний убір і сонячні окуляри;
- користуємось губним бальзамом з SPF15 і більше;
- наносимо санскрін на всі оголені ділянки тіла за 15 хв до сонячних ван;
- рекомендовано користуватись сонцезахисними спреями для волосся;
- кожні 2 год повторно наносити санскрін, або одразу після купання /активних фізичних занять;
- обирайте комбіновані засоби, які містять захист від сонця, доглядовий/тонувальний ефект.