Інколи жіночі захворювання, які протікають безсимптомно та не доставляють дискомфорту, несуть в собі серйозну загрозу. Саме до таких патологій відноситься дисплазія шийки матки. Це досить розповсюджена хвороба серед пацієнток різного віку, тому про неї варто знати кожній жінці та знати, на що звернути увагу для її вчасного виявлення.
Що таке дисплазія шийки матки?
Дисплазія шийки матки – це гінекологічне захворювання, при якому клітини епітелію мають атипову будову. Патологія не перешкоджає вагітності та виношуванню дитини, в більшості випадків протікає без явних симптомів, проте за відсутності своєчасного та належного лікування з часом атипові клітини здатні переродитися в злоякісну пухлину. При впливі негативних чинників хвороба може швидко прогресувати.
Як розпізнати проблему?
В залежності від ступеня ураження епітелію виділяють три стадії захворювання:
- Перша стадія характеризується слабо вираженими змінами в епітеліальному шарі. Захворювання перебігає у легкій формі.
- При другій стадії діагностуються більш розповсюджені метаморфози клітин епітелію. Патологія може охоплювати до третини всієї шийки матки.
- На третій стадії дисплазія розповсюджується в товщу епітелію, але при цьому м’язові волокна, нервові закінчення та кровоносні судини залишаються незміненими.
На першій та другій стадії захворювання протікає без симптомів. Виявити його може лише лікар під час огляду. Ось чому важливо регулярно відвідувати гінеколога з профілактичною метою. На третій стадії можуть турбувати такі симптоми:
- біль та дискомфорт під час статевого акту;
- поява кров’янистих виділень, не пов’язаних з менструаціями (часто з’являються після статевого акту);
- зміна кольору, консистенції чи запаху щоденних виділень.
Причини дисплазії шийки матки
Розвиток дисплазії шийки матки провокує вірус папіломи людини. Найбільш розповсюджений спосіб зараження – при незахищеному статевому контакті. Також передача вірусу може відбутися при контакті слизових оболонок хворої та здорової людини. Використання презервативів зменшує ризик зараження, але вони не дають 100%-го захисту.
Ризик інфікування вірусом папіломи людини збільшується при наявності наступних факторів:
- ослаблений імунітет;
- хронічні запалення органів статевої системи;
- тютюнопаління та інші шкідливі звички;
- регулярна зміна партнерів, відносини з декількома чоловіками;
- тривалий прийом гормональних контрацептивів;
- аборти;
- ранні пологи та ін.
Від моменту інфікування до переродження дисплазії в ракові клітини може пройти від 18-24 місяців до 10 років. Швидкість цього процесу залежить від загального стану здоров’я та імунітету, наявності хронічних жіночих захворювань, шкідливих звичок на інших факторів.
Якщо розвинулася дисплазія шийки матки, симптоми можуть бути відсутніми, але кожна жінка має пам’ятати про важливість профілактичних оглядів у гінеколога. Своєчасна діагностика та лікування патології мінімізують ризик розвитку злоякісної пухлини.
Діагностика дисплазії шийки матки
При підозрі на розвиток дисплазії шийки матки проводиться комплексне обстеження, яке включає:
- гінекологічний огляд;
- ПАП-тест (онкоцитологічне дослідження мазка, яке дозволяє виявити атипові клітини);
- кольпоскопія (огляд шийки матки зі збільшенням у декілька разів за допомогою спеціального прибору);
- ПЦР-тест та інші лабораторні аналізи для виявлення вірусу папіломи людини, його типу та кількості.
В рамках диференційної діагностики також може проводитися вишкрібання каналу шийки матки для подальшого лабораторного дослідження та біопсія тканин для гістологічного аналізу. Це необхідно, щоб впевнитися у відсутності злоякісної пухлини.
Лікування дисплазії шийки матки
Багатьох пацієнток турбує питання: чи виліковується дисплазія шийки матки? Сучасна медицина пропонує різні методи вирішення проблеми. Програма лікування складається для кожної пацієнтки окремо в залежності від стадії патології, супутніх захворювань та інших факторів.
На ранніх стадіях область дисплазії припікається за допомогою електрокоагулятора, лазера чи радіохвильового методу. При сильному розповсюдженні метаморфоз проводиться хірургічне видалення патологічного вогнища. Паралельно проводиться лікування запальних та інфекційних процесів.
Після лікування протягом 3-6 місяців жінці необхідно повторно здати ПАП-тест для контролю ефективності терапії.
Консультація лікаря-гінеколога при діагнозі дисплазія шийки матки
Якщо ви підозрюєте розвиток захворювання або бажаєте пройти профілактичний огляд, звернутися за кваліфікованою медичною допомогою пропонуємо в нашу клініку. Діагностикою та лікування у нас займаються лікарі з великим практичним досвідом.
В нашій клініці можна пройти комплексне обстеження на сучасному обладнання, яке забезпечує високу точність даних. Наші лікарі дотримуються індивідуального підходу до пацієнтів та для кожної жінки обирають ефективну програму терапії.
Записатися на консультацію до лікаря-гінеколога можна через форму на сайті або по телефону.