У здорової людини на голові близько 80-150 тисяч волосин, кожна з яких знаходиться в стадії росту, в стані спокою або випадіння. Щодня ми втрачаємо десятки волосин, і це є нормальним природним процесом. При цьому об’єм зачіски не змінюється. Але якщо кількість волосин, що випадають, значно збільшилася, а на голові можна помітити залисини, це може свідчити про алопецію. Розглянемо детальніше, що це за захворювання, чому воно розвивається та як відновити густоту локонів.
Що таке алопеція?
Алопеція – це патологічний стан, для якого характерне надмірне випадіння волосся. Якщо своєчасно не розпочати лікування, можлива повна втрата волосся. Розвиватися алопеція може з різних причин. Вона не є небезпечною для здоров’я та життя людини, але негативно впливає на емоційний стан та навіть може стати причиною розвитку психологічних комплексів.
Зустрітися з цією проблемою можуть, як чоловіки, так і жінки. За статистикою, від різних типів алопеції в світі страждає близько 40% дорослого населення. З віком облисіння може розвиватися у 90% людей, причому у чоловіків воно починає виникати раніше (дехто може помітити перші симптоми вже в 30-річному віці). У жінок перші прояви патологічного випадіння волосся зазвичай починаються близько 50 років. Хоча інколи, передчасна втрата волосся спостерігається і в молодому віці.
Класифікація алопеції
Облисіння буває частковим або повним, тимчасовим або постійним, невиліковним або може піддаватися терапії. Виходячи з цього виділяють різні види алопеції з характерними симптомами, причинами розвитку та прогнозом на майбутнє.
Андрогенна алопеція
Андрогенне облисіння може з’явитися у чоловіків і жінок, але залежно від статі воно розвивається по-різному:
- У чоловіків перші прояви облисіння можуть з’явитися вже в підлітковому віці. При цьому волосяна лінія в районі чола піднімається вище, а на маківці можуть з’являтися залисини. Така патологія має назву облисіння по чоловічому типу. Саме андрогенна алопеція є найбільш розповсюдженою причиною облисіння чоловіків.
- У жінок перші прояви цього виду алопеції за статистикою починають проявлятися у віці близько 40 років. При цьому волосся продовжує рости рівномірно, без формування залисин. Але в районі маківки воно рідшає активніше. Цей процес отримав назву облисіння по жіночому типу.
Причиною розвитку андрогенного облисіння може стати спадкова схильність або гормональні порушення.
Патологія проявляється наступним чином:
- спочатку волосся випадає повільно, тому людина навіть не підозрює проблеми;
- з часом волосяний покрив рідшає настільки, що це стає помітним по пробору, зменшенню довжини волосся чи об’єму зачіски, якщо у людини довгі пасма;
- через деякий час на голові стають помітними залисини.
У разі прогресування алопеції волосся може випадати повністю.
Рубцева алопеція
Причиною розвитку цього виду алопеції стає пошкодження шкіри голови через травмування, опіки, розсічення, запалення, деякі дерматологічні захворювань. На пошкодженій ділянці з’являється рубець, і на цьому ж місці відбувається травмування волосяних фолікулів, які поступово відмирають, а волосся перестає рости.
Єдиним способом відновити ріст волосся на такій ділянці є пересадка фолікулів на пошкоджену область голови. Рубцева алопеція частіше зустрічається у пацієнтів з аутоімунними захворюваннями, наприклад, червоним вовчаком.
Гніздова (вогнищева) алопеція
Патологія є рідкісною та належить до аутоімунних захворювань. Для гніздової алопеції характерна вогнищева втрата волосся з формуванням на голові повністю лисих ділянок. За декілька місяців чи навіть років вони можуть заростати, але з часом з’являються знову. У таких пацієнтів також може спостерігатися випадіння брів, вій або бороди.
Вогнищева алопеція ще має назву тотальна. У дуже рідких випадках можливе повне випадіння волосся на тілі. Саме така форма алопеції називається тотальною.
Себорейна алопеція
Різновид облисіння, пов’язаний з розвитком себорейного дерматиту. Зазвичай цей вид патології супроводжується болем або свербінням шкіри голови та надмірним утворенням лупи. Розвивається себорейна алопеція внаслідок дисбалансу гормонів в організмі. Найчастіше діагностується у чоловіків у віці 20-30 років.
Травматична алопеція
Причиною випадіння волосся стає фізичне або хімічне пошкодження волосяних фолікулів через травму, хімічний або термічний опік, використання неякісної розчіски, постійне носіння капелюха або систематичні травми. При регулярному здавлюванні, витягуванні чи терті можливе порушення стану або функцій волосяних фолікулів.
Що стосується частого миття голови, використання фену, фарбування волосся чи перманентної завивки, то ці процедури можуть погіршити стан пасм, але до облисіння вони не призводять.
До травматичної алопеції також можна віднести психічний розлад трихотіломанію, при якій людина періодично тягне себе за волосся та висмикує його, не усвідомлюючи своїх дій та їх наслідків.
Інші види алопеції
Рідше діагностуються наступні форми облисіння:
- Телогенова алопеція. Тимчасовий стан, коли 20% або більше волосяних фолікулів одночасно переходять у сплячу фазу, через що ріст волосся суттєво сповільнюється, і його втрата стає дуже помітною. У більшості випадків розвивається у жінок. Причиною такого стану може стати стрес, недостатнє харчування, дотримання суворих дієт, різке схуднення, деякі захворювання, тривалий прийом окремих препаратів. У жінок такий стан часто спостерігається після пологів.
- Анагенова алопеція. Це випадіння волосся, що знаходиться у фазі активного росту. Розвиток патології спостерігається у пацієнтів, що пройшли курс хіміотерапії. Після завершення лікування ріст волосся відновлюється.
- Інволюційна алопеція. Це природній стан, коли з віком значна кількість волосяних фолікулів переходить до фази спокою. Через це волосяний покрив рівномірно рідшає.
Причини облисіння та провокуючі фактори
Єдиний вид алопеції, що має природні причини – вікова. Вона обумовлена старінням організму. Всі інші види облисіння є патологічними та мають свої причини. До них відносяться:
- Генетична схильність, коли патологічні зміни не пов’язані із зовнішніми факторами та закладені на генетичному рівні. Наприклад, волосяні фолікули чутливі до зміни рівня чоловічого гормону дигідротестостерону. Його надмірний синтез призводить до облисіння у чоловіків та жінок.
- Постійні стреси та затяжна депресія. Різні нервові стани призводять до підвищення синтезу гормону стресу в організмі, який провокує зменшення життєвого циклу волосся. Через це розвивається передчасне облисіння.
- Дефіцит вітамінів та мікроелементів в організмі. Суворі дієти, незбалансоване харчування, в якому відсутня достатня кількість вітамінів та мікроелементів, призводить до розвитку дефіциту речовин, необхідних для нормального росту волосся.
- Порушення гормонального фону. Рівень гормонів може змінюватися з різних причин. Насамперед це прийом деяких ліків, порушення роботу щитоподібної залози та інших залоз внутрішньої секреції, зниження імунітету, стрес, перевтома, деякі інфекції. Розвиток облисіння може бути пов’язаний як з дефіцитом, так і з надлишком деяких гормонів.
- Деякі хвороби. Захворювання шкіри, аутоімунні та ендокринні патології можуть спровокувати зниження щільності волосяного покриву. Облисіння, що розвивається внаслідок певних хвороб, може відрізнятися за своїми характеристиками. Наприклад, травми шкіри, що супроводжуються появою рубців, призводять до гніздової алопеції. Аутоімунні та ендокринні захворювання викликають дифузну або андрогенну алопецію.
- Вплив травмуючих факторів. До них можна віднести вплив на фолікули надто високих або дуже низьких температур, неохайне розчісування волосся або його механічне пошкодження. У жінок причиною втрати волосся може стати звичка надто туго затягувати його в пучок чи косу.
- Вагітність і пологи. Причиною втрати волосся в такому випадку стають коливання гормонів, порушення сну, стреси, дефіцит корисних речовин, пов’язаний з постачанням плоду вітамінами та мінералами. Через декілька місяців після пологів стан волосся зазвичай нормалізується.
- Шкідливі звички. Паління, вживання алкоголю негативно відображається на загальному стані організму та на розвитку волосяних фолікулів.
Симптоми: як розпізнати алопецію?
Зазвичай втрата волосся при алопеції проходить поступово. При цьому людина може помічати, що після миття голови або після розчісування на гребінці залишається надто багато волосин. При цьому волосся стає більш тонким та дуже повільно росте.
На розвиток алопеції у чоловіків можуть вказувати наступні ознаки:
- поява на голові ділянок шкіри, що просвічуються;
- формування залисин на маківці, біля чола та скронь.
У жінок на розвиток алопеції вказують:
- суттєве зменшення густоти волосся;
- поява залисин в області маківки;
- поява більш широкого пробору.
У дітей та підлітків розвиток алопеції супроводжується такими симптомами:
- підвищене випадіння волосся після перенесеного захворювання або сильного стресу;
- раптове випадіння цілих пасм волосся;
- облисіння брів;
- повне випадіння волосся на тілі.
При появі будь-яких ознак облисіння варто звернутися за медичною допомогою, адже на початкових етапах патологія легше піддається лікуванню.
Чим відрізняється лишай від алопеції?
Поява залисин на голові також може бути проявом лишая. При цьому на шкірі з’являється сухий висип, що зовні дуже схожий на лупу. Лишай завжди супроводжується свербінням шкіри на уражених ділянках. На відміну від лишая шкіра при вогнищевій алопеції має здоровий вигляд, без висипань та сухих плям.
До якого лікаря звертатися при надмірному випадінні волосся?
Якщо ви помічаєте надмірне випадіння волосся, необхідно звернутися до трихолога. Цей лікар спеціалізується на різних захворюваннях волосся та шкіри голови. Саме він зможе провести комплексну діагностику, щоб підтвердити наявність алопеції, розібратися в причині її появи та підібрати ефективне лікування.
Діагностика
Щоб діагностувати алопецію, визначити її форму та причини розвитку, трихолог проводить комплексну діагностику, яка може включати такі методи:
- Збір анамнезу та візуальний огляд проблемних ділянок. Лікаря можуть цікавити перенесені захворювання, наявність такої ж проблеми у близьких родичів, вживання медикаментів, спосіб життя та ін. Під час огляду лікар звертає увагу на наявність супутніх патологій (дерматиту, себореї тощо), характер вогнищ облисіння, загальний стан волосся (сухість, тьмяність). Щоб лікар мав змогу об’єктивно оцінити стан шкіри голови, пацієнту радять утриматися від миття волосся впродовж декількох днів до відвідування трихолога.
- Комп’ютерна діагностика за допомогою трихоскопа (трихоскопія). Це спеціальний апарат, що передає на монітор збільшене зображення волосся. Таким чином лікар може детально оцінити стан та щільність волосяного покриву на різних ділянках голови, визначити кількість молодого (пушкового) волосся.
- Лабораторна діагностика. Аналіз крові (загальний та біохімічний) дозволяє оцінити загальний стан пацієнта, виключити анемію, запальні процеси та інші патологічні стани. Для оцінки функцій ендокринної системи можуть призначатися гормональні дослідження. Щоб виключити авітаміноз, проводяться аналізи крові на рівень вітамінів та мінералів. Для виключення грибкового ураження шкіри голови використовується мікологічне дослідження.
Ефективні методи лікування алопеції
Лікування облисіння підбирається персонально та залежить перш за все від причини його розвитку, величини осередків ураження та інших факторів. У боротьбі з алопецією сьогодні успішно використовуються наступні методи:
- Пересадка волосся. Процедура полягає у переміщенні здорових фолікулів на ділянки, де вони відсутні. Перевагою методики є 90% приживання та можливість за один сеанс пересадити близько 10 тисяч фолікулів. Завдяки тому, що використовується власне волосся, яке має таку ж структуру та колір, після відростання волоски виглядатимуть максимально природно та не будуть відрізнятися від тих, що знаходяться поряд. Їх можна стригти, фарбувати й т. д. Пересадка проводиться під місцевою анестезією.
- Введення препарату IUSE HAIR, здатного покращити стан шкіри голови та простимулювати ріст нового волосся. Він підходить для лікування всіх видів облисіння, за виключенням рубцевої алопеції. Вже через кілька місяців пацієнти помічають суттєве зменшення випадіння волосся та відновлення його стану.
- Екзосомальна терапія з використанням препарату EXOXE. Призначений для топічного нанесення та допомагає вирішити різні естетичні проблеми, у тому числі позбутися алопеції. Щоб компоненти препарату (екзосоми) краще проникали всередину, його використовують разом з гіалуроновою кислотою. Головним завданням екзосомів є прискорення процесу регенерації пошкоджених структур, посилення життєдіяльності клітин та їх насичення біоактивними молекулами. Все це допомагає покращити стан фолікулів, посилити кровообіг у тканинах та зупинити процес випадіння волосся.
- Використання полінуклеотидів Vitaran. Це препарат, який застосовується для мезотерапії шкіри голови. Полінуклеотиди стабілізують кровоносні судини та прискорюють дозрівання нових. Завдяки цьому покращується процес живлення фолікулів, зупиняється процес випадіння волосся, прискорюється його ріст та покращується стан.
- Лазерне лікування облисіння. Процедура направлена на оздоровлення шкіри голови та допомагає зупинити випадіння волосся, сприяючи його відновленню. Проникаючи до фолікула, лазерний промінь посилює кровообіг та покращує живлення фолікулів, активуючи їх ріст та покращуючи стан.
- Ботулінотерапія. Методика полягає в ін’єкційному введенні препарату, що містить ботулотоксин. Це призводить до розслаблення м’язів, посилення мікроциркуляції та нормалізації живлення фолікулів.
- Плазмотерапія. Передбачає введення у проблемні ділянки власної плазми пацієнта, насиченої корисними речовинами. Процедура є безпечною та ефективною.
Який саме метод буде ефективним у конкретному випадку лікар може сказати лише після огляду та діагностики.
Профілактика алопеції
Спеціальних заходів для профілактики алопеції не існує. Щоб зменшити ризик надмірного випадіння волосся, лікарі радять дотримуватися наступних порад:
- уникати стресових ситуацій;
- своєчасно лікувати будь-які хвороби;
- приймати лише ті лікарські препарати, які призначає лікар;
- відмовитися від шкідливих звичок;
- повноцінно харчуватися;
- робити масаж голови;
- підбирати якісні шампуні, кондиціонери та інші засоби для догляду за волоссям.
Якщо волосся стало випадати активніше, ніж раніше, не гайте часу – зверніться до фахівця нашого медичного центру. Це дозволить швидше та ефективніше позбутися неприємної проблеми та відновити привабливість і здоров’я локонів.