Гідрохінон – це синтетична сполука, яка володіє відбілюючими та омолоджуючими властивостями. Багатьом вона знайома як компонент кремів та інших косметичних засобів, призначених для лікування гіперпігментації та усунення вікових змін. Гідрохінон вважається ефективним у боротьбі з небажаними пігментними плямами, проте дискусії щодо його безпеки досі не вщухають. Саме тому речовина є забороненою до використання в складі косметики в країнах Європи та США. Розберемося в особливостях та характеристиках компоненту детальніше.
Як працює гідрохінон?
Речовина використовується для видалення пігментних плям, оскільки впливає на синтез меланіну (пігменту шкіри). Принцип дії гідрохінону наступний:
- Блокування ензимів. Перешкоджає дії ензимів, зокрема таких як тирозиназа, котрі перетворюють тирозин (амінокислоту) в меланін. Без цих ензимів не відбувається синтез меланіну.
- Зменшення кількості меланіну. Шляхом блокування ензимів зменшує кількість меланіну, який продукується в клітинах шкіри. Це призводить до висвітлення шкіри та зменшення видимості пігментних плям.
- Рівномірне розподілення меланіну. Речовина допомагає рівномірно розподілити залишки меланіну в шкірі, здатного уніфікувати тон шкіри.
Хімічна структура та властивості
Гідрохінон є біциклічною органічною сполукою, яка містить два азотисті атоми. Вона може використовуватися в хімічних синтезах, а також відрізняється різними сферами застосування в хімії та фармацевтиці
Основні хімічні характеристики гідрохінону
Гідрохінон у чистому вигляді − це білий кристалічний порошок, який може темніти на повітрі або під впливом світла. Він розчиняється у воді, етанолі та ефірах. Речовина є донором електронів, що може призводити до реакції окиснення та відновлення, зокрема забираючи кисень з інших сполук.
Гідрохінон: фармакологічна дія
Гідрохінон використовується для лікування гіперпігментації. Він блокує дію ензимів, які відповідають за продукцію меланіну, і може допомогти в зменшенні пігментації шкіри та видаленні характерних темних плям.
Крім того, гідрохінон чинить антиоксидантну та антисептичну дію, тому застосовується при виготовленні деяких лікарських засобів для зовнішнього використання.
Гідрохінон у косметиці
У косметичній індустрії гідрохінон використовується як активний інгредієнт у відбілюючих кремах і лосьйонах. Його головна функція полягає в зменшенні пігментації шкіри. Концентрація речовини зазвичай складає 2-4%, при цьому вона нерідко поєднується з іншими активними компонентами для посилення ефекту.
Де застосовується гідрохінон?
Косметика з гідрохіноном успішно використовується для видалення пігментних плям різних типів:
- ластовиння;
- мелазми чи хлоазми;
- лентіго;
- гіперпігментація невідомого походження.
Крім того, косметичні засоби з гідрохіноном допомагають позбутися постакне та зробити менш помітними шрами, рубці.
Перед використанням косметичних продуктів з гідрохіноном рекомендується проконсультуватися з дерматологом або косметологом, особливо якщо у вас є проблеми зі шкірою або схильність до алергії.
Чи відбілює гідрохінон шкіру?
Принцип дії гідрохінону базується на блокуванні ензимів, які відповідають за синтез меланіну в шкірі. Меланін − це пігмент, що відповідає за забарвлення дерми. Зменшення його продукції призводить до освітлення шкіри та зменшення видимості пігментних плям.
Технічно гідрохінон не відбілює, а зменшує синтез пігменту, завдяки чому вона стає світлішою. Проте така дія спостерігається лише в період лікування (у більшості випадків).
Потенційні побічні ефекти та ризики
Клінічно доведено, що гідрохінон містить канцерогени, які підвищують чутливість шкіри до ультрафіолету. Саме тому неконтрольоване його використання може призвести до розвитку меланоми (раку шкіри). Щоб знизити ризики виникнення злоякісного утворення, слід не перевищувати рекомендовану дозу, а також відмовитися від використання косметичних засобів з гідрохіноном у період активного сонця. Також варто постійно користуватися сонцезахисним кремом з SPF30 або вище.
До потенційних серйозних побічних ефектів можна віднести:
- депігментація – шкіра повністю позбавляється пігменту;
- екзогенний охроноз – відкладення пігменту на епідермісі темно-синього або чорного кольору;
- змішування плям депігментації з гіперпігментацією.
Побічні дії від гідрохінону
Косметичні засоби навіть з низькою концентрацією гідрохінону здатні викликати такі побічні дії:
- подразнення шкіри;
- розвиток запального процесу;
- почервоніння;
- надмірна сухість;
- прояви старіння епідермісу.
Огляд регулювань та обмежень у різних країнах
У країнах Європейського Союзу безрецептурний гідрохінон був заборонений в 2001 році через потенційно високі ризики. В США FDA в 2006 році рекомендує класифікувати речовину не як GRACE (безпечний та ефективний), проте її продовжили використовувати.
Кардинально ситуація змінилась у 2020 році, коли був прийнятий новий закон CARES, який реформував процес створення монографій. В результаті гідрохінон потрапив до списку заборонених безрецептурних речовин.
Дискусії навколо безпеки
Протягом десятиліть не припиняються дискусії стосовно того, чи безпечне використання гідрохінону. Неодноразово було доведено, що він може викликати серйозні проблеми зі здоров’ям, в тому числі це підтверджувалось і в ході клінічних досліджень.
Потенційні ризики для здоров’я
Гідрохінон здатен нести таку небезпеку для здоров’я:
- охроноз (помітна зміна кольору шкіри);
- лейкодермія;
- депігментація;
- ризик розвитку раку.
Він може бути токсичним для клітин шкіри та органів, особливо при тривалому використанні або нанесенні у великих дозах.
Висновки проведених досліджень
Було проведено чимало досліджень, в ході яких вдалося дізнатися наступне:
- При пероральному прийомі у щурів виникав рак нирок та лейкемія. Зв’язок між гідрохіноном та злоякісними пухлинами у людей клінічно встановлений не був.
- Дослідження на виявлення впливу речовини на фертильність у щурів та мишей були безрезультатними.
- Доведено, що гідрохінон має високу адсорбцію, тому швидко потрапляє в загальний кровотік.
Вимоги до маркування та інформування споживачів
Оскільки гідрохінон може чинити негативний вплив на здоров’я, виробники зобов’язані вказувати точну концентрацію речовини. Крім того, косметичний засіб повинен комплектуватися інструкцією із застосування, яка містить відповідні застереження.
Альтернативи гідрохінону
Кількість косметичних засобів з гідрохіноном на ринку поступово зменшується, проте для відбілювання шкіри успішно використовуються альтернативні продукти. В більшості випадків перевага віддається компонентам рослинного походження.
Інші речовини з подібними властивостями
Вираженими відбілюючими властивостями володіють такі активні компоненти:
- арбутин;
- вітамін C;
- ніацинамід;
- гліколева, азелаїнова та саліцилова кислота;
- коензим;
- екстракти деяких рослин.
Порівняльний аналіз ефективності та безпеки
Речовини, які слугують альтернативою гідрохінону, на відміну від хімічної сполуки, діють повільніше, тому процес видалення пігментних плям займає більше часу. Проте вони вважаються безпечними при дотриманні інструкції з використання та рідше викликають побічні ефекти. Крім того, їх головна перевага – у відсутності ризику розвитку раку та інших серйозних ускладнень.
Гідрохінон – ефективна речовина для видалення пігментних плям. Проте використовувати її слід з обережністю. Якщо не перевищувати рекомендовану дозу та консультуватися з дерматологом або косметологом, можливі ризики можна мінімізувати. Альтернативним варіантом здатні стати більш безпечні речовини зі схожою дією.