Респіраторне захворювання Сovid-19, яке спричинене вірусом SARS-CoV-2, було оголошено Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я (ВООЗ) пандемією 11 березня 2020 року. З того часу носіння масок стало основною рекомендацією центру громадського здоров’я з метою зменшення поширення вірусу серед населення, враховуючи його шлях передачі та відсутність симптомів протягом перших днів хвороби.

Що таке «маскне»?

«Маскне» – новий термін, який виник під час пандемії Covid-19, під яким розуміють виникнення або погіршення симптомів акне внаслідок механічного контакту між шкірою обличчя та тканинною маскою. Постійний контакт шкіра-маска та оклюзійне середовище, що в середньому триває 6 год на добу, призводить до мікробіомного дисбіозу і розвитку таких станів, як акне, розацеа, екзема, периоральний дерматит та інші.
Це пояснюється тим, що при постійному контакті шкіри обличчя з тканиною підвищується температура, змінюється pH середовище, що разом з недотриманням правил гігієни при носінні масок створює ідеальне середовище для розмноження патогенної флори.

Що таке «маскне»?

Так, порушення здорового мікробіому шкіри, пов’язане з носінням масок, часто асоційоване з колонізацією золотистим стафілококом — умовно патогенною бактерією, що за несприятливих умов, може викликати гнійничкові фолікуліти, ускладнювати перебіг екземи.

Також дисбіоз шкірної мікробіоти призводить до виділення патогенних штамів C. acnes та активації вродженого імунітету, що спричиняє шкірне запалення.

Як правильно носити маску?

Перш за все зауважимо, що навіть якщо у Вас розвинулись симптоми “маскне” – це не привід для того, щоб перестати носити захисну медичну маску, оскільки, за рекомендацією ВООЗ, захист верхніх дихальних шляхів є одним з найбільш ефективних методів запобігання поширенню Covid-19 серед населення.

Ось декілька простих правил носіння масок, які допоможуть Вам залишатися захищеними та водночас будуть профілактикою для розвитку “маскне”:

 • Перед тим, як одягати чи знімати маску, ретельно вимийте руки;
 • Маска повинна покривати ніс, рот та підборіддя, а також прилягати в зоні щік;
 • Не торкайтесь маски руками, одягайте та знімайте її виключно за петельки;
 • Якщо Ви надаєте перевагу тканинним маскам, періть її щонайменше 1 раз на день;
 • Не одягайте повторно вологої маски;
 • Зберігайте маску в поліетиленовому пакеті, що закривається, якщо Ви плануєте одягнути її ще раз.

Як боротися з “маскне”?

Якщо у Вас розвинулись симптоми “маскне”, то побороти його можна за допомогою наступних кроків:

 1. Очищення — вмивайте обличчя двічі на день засобом який очищує, підібраним фахівцем під Ваш тип шкіри.
  Уникайте використання спиртовмісних засобів, оскільки це призведе до розвитку контактного дерматиту в ділянці контакту шкіра-маска.
 2. Правильне зволоження. Засоби що зволожують мають важливе значення для підтримки здорової бар’єрної функції шкіри та зменшують порушення її мікробіому шкіри, служать захистом від зовнішніх тригерів. Надавайте перевагу сироваткам, лосьйонам, що містять включають оптимальні суміші кераміду/ліпідів з протизапальними інгредієнтами, такими як гліциретинова кислота. Слід уникати традиційних зволожувачів, що містять молочну кислоту та сечовину, оскільки вони при взаємодії з вологою призводять до зміни pH шкіри, що, своєю чергою, сприяє розвитку контактного дерматиту.
 3. Користуйтеся сонцезахистом лише з фізичними фільтрами.
 4. Кожні 4 год робіть перерви хоча б на 15 хв, без носіння маски.
 5. Якщо Вам необхідна фахова консультація лікаря-дерматолога, аби правильно підібрати догляд та лікувати акне, звертайтесь у медичний центр IDERMIC. Наші лікарі з радістю допоможуть Вам!