Останнім часом набула великого поширення така проблема як акне. Інша назва цього захворювання шкіри – вугрова хвороба. Останні роки це захворювання зустрічається частіше та у видозміненому стані. Слугує думка, що вугрова хвороба – це захворювання лише підліткового віку, проте велика ймовірність отримати таку проблему може бути й в жінок та чоловіків старшого віку, жінок після вагітності.
Перебіг у старшому віці інколи важчий, ніж у підлітковому, тому лікування також потребує строгого виконання рекомендацій лікаря дерматолога. Особливу небезпеку вугрова хвороба наносить зі сторони психічної сфери для підлітків. Адже в цей і так нелегкий період їхнього життя акне травмує самооцінку підлітків, аж до суїцидальних випадків. Тому батькам таких підлітків необхідно підтримувати своїх дітей.
Що таке акне?
Отже, акне — це запальне захворювання сальних залоз, що виникає внаслідок поліетіологічних змін у структурах шкіри. Захворювання супроводжується папуло-пустульозними запальними елементами, які розташовуються на обличчі, спині, грудях, тобто тих ділянках, які мають велику кількість сальних залоз. Існує багато чинників, що провокують це захворювання, а основні з них це:
- спадкова схильність та анатомічна будова сальної залози;
- неправильно підібраний догляд або його відсутність (використання надмірно агресивних засобів догляду, комедогенних кремів, рутинне користування декоративною косметикою);
- гормональні зміни організму (менструальний цикл, пубертатний період, менопауза, стрес чи певні психологічні захворювання);
- надмірне вживання солодощів, молока та інших продуктів, які стимулюють інсуліноподібний фактор;
- захворювання гінекологічного чи гастроентерологічного характеру;
Існує думка, що вугрова хвороба може пройти самостійно, або під час вагітності, але завжди краще запобігати поширенню та ускладнення ще на початкових проявах захворювання, аніж вдавати вже до хірургічних методів лікування у запущених станах.
Які існують види акне?
Розрізняють види акне по стадії, та по клінічних проявах, а саме — морфологічним елементам.
Відповідно існує акне, що супроводжується закритими чи відкритими комедонами, папулами, пустулами, вузлами, кістою, абсцесом, може переростати у рубці та пігментні плями. Чим довше не шукати розв’язання проблеми, тим більше процес загострюється та переростає у наступну стадію. Щодо стадій, то розрізняють акне:
- перша стадія характеризується висипом у вигляді закритих та відкритих комедонів, з якими часто звертаються до косметолога та при першій стадії можна легко повернути шкірі здоровий вигляд;
- друга стадія характеризується більшою кількістю закритих та відкритих комедонів разом з запальними папулами та пустулами (більш як двадцять);
- для третьої стадії характерно ще більша кількість закритих та відкритих комедонів, папул, пустул, вузлів;
- четверта стадія містить в собі всі вище перераховані елементи разом вже з рубцями у кількості що перевищує сорок елементів.
Отже, з огляду на стадійність процесу, варто пам‘ятати, що самостійно важко справитися з вугровою хворобою, а інколи можна самолікуванням пришвидшити поширення процесу.
Лікування акне — найефективніші методи
Лікування акне варте особливої наполегливості зі сторони пацієнта. Адже це довготривалий процес, який повинен супроводжуватись сумлінним дотриманням рекомендацій лікаря щодо способу життя чи засобів користування для шкіри.
Враховуючи відповідність до стадій етапи лікування відрізняються. Якщо, до прикладу, взяти першу стадію акне, то лікування може містити в собі підбір домашнього догляду по типу шкіри та певні косметологічні процедури для естетичного вигляду шкіри.
З кожною наступною стадією косметологічних процедур буде замало для лікування. В такому випадку лікар-дерматолог назначає ряд діагностичних процедур для виявлення етіологічного фактора, що спричинив акне. Подальші дії лікаря залежать від результатів дослідження.
Якщо порушений механізм роботи інших систем організму (статевої, ендокринної, нервової) то необхідно включити в роботу лікування акне лікарів відповідних спеціальностей. Отже, лікування вугрової хвороби потребує комплексного підходу.
Також важливим моментом є виключення певних харчових продуктів. Сюди належать продукти з високим глікемічним індексом – солодощі, хлібобулочні вироби та молочна продукція. Вони стимулюють різкий викид інсуліну, який, своєю чергою, стимулює сальні залози для викиду шкірного сала і це загострює перебіг акне. Тому дієта в лікуванні вугрової хвороби є важливою.
При важких стадіях акне лікар призначає антибіотикотерапію та ретиноїди.
Ретиноїди може призначати лише лікар, бо дозування, побічні ефекти та спостереження за гепатобіліарною системою повинні бути під лікарським контролем.
Після усунення акне також призначається ряд косметологічних процедур (лазерне шліфування, плазмотерапія, пілінги), які приводять шкіру в ідеальний стан та допомагають усунути проблеми постакне.