Варикозна хвороба
Варикозна хвороба (або варикоз) – це незворотна прогресуюча судинна патологія, для якої характерне зниження еластичності стінок вен та їх стоншення, а також порушення функціональності клапанного апарату. Як результат, довжина судин збільшується, порушується кровообіг, а з часом розвивається вузлова деформація.
Найчастіше діагностується варикоз нижніх кінцівок. Також зміни можуть вражати вени тазової області, що призводить до розвитку геморою (порушення стану судин прямої кишки) та варикоцеле (розширення вен яєчок у чоловіків).
Статистика
Варикоз вражає жінок у 4 рази частіше, ніж чоловіків, через анатомічні особливості, вагітності та пологи. В цілому від хвороби страждає приблизно 20% дорослого населення. Діагностується вона у віці 25-65 років. Пік захворюваності припадає на період 30-50 років.
Чому розвивається варикоз: головна причина
Пусковим механізмом до розвитку варикозної хвороби вважається спадковість, якщо патологія спостерігалась у близьких родичів. Обтяжуючі фактори, які також здатні підвищити ризик виникнення судинного захворювання та прискорити його прогресування:
- систематичне підвищення артеріального тиску;
- надлишок маси тіла, ожиріння;
- гормональний дисбаланс;
- інтенсивні фізичні навантаження – важка праця, професійні заняття спортом, тривале перебування на ногах і т. д.;
- вагітність та пологи;
- вікові зміни;
- особливості способу життя (вживання алкоголю, паління, нераціональне харчування і т. д.).
Приблизно 60% всього об’єму крові перебуває нижче рівня серця, що створює додаткове навантаження на судини тазу та нижніх кінцівок. При надмірному навантаженні на ноги відтік крові по венах утруднюється. Якщо це відбувається постійно, з часом судини та клапани починають втрачати еластичність і стоншуються, їх функціональність порушується.
Ознаки варикозної хвороби: як не пропустити на ранніх етапах?
Підступність патології в тому, що на початкових стадіях вона не супроводжується явними клінічними симптомами. Характерні ознаки варикозу з’являються, коли захворювання досягає 2-3 стадії. Однак, якщо уважно стежити за своїм організмом, вдасться виявити перші симптоми варикозу:
- відчуття розпирання, важкості в гомілках в кінці дня або після навантаження;
- набряки на ногах, які з’являються ближче до вечора та зникають після відпочинку;
- поява судинних зірочок на шкірі;
- синюшність дерми на ногах, зниження чутливості, відчуття свербіння – виникають внаслідок порушення трофіки тканин.
На більш пізніх етапах симптоми варикозу стають добре помітними – вени здуваються, стають синюшними та виступають над поверхнею. З часом формуються варикозні вузли. Пацієнта турбують судоми литкових м’язів, постійна сильна втома в ногах незалежно від навантажень.
В запущених стадіях, коли розвивається стадія ускладнень, шкіра ніг стає блискучою, випадає волосся, можуть формуватися трофічні виразки, екзема.
Важливо! Варикоз складно вилікувати повністю, але при зверненні до фахівця на початкових стадіях вдається призупинити патологічні зміни, покращити стан вен та зменшити ризик виникнення ускладнень навіть консервативними методами.
Тому якщо ви помітили у себе ознаки, характерні для варикозної хвороби – не зволікайте! Зверніться на консультацію до нашого спеціаліста по УЗД, який виконає діагностику та при необхідності підбере ефективне лікування.
Діагностика
Для підтвердження діагнозу використовуються наступні методики:
- клінічний огляд;
- УЗД вен, доплерографія;
- клінічні аналізи.
Перелік методів дослідження лікар підбирає індивідуально з урахуванням стадії захворювання, даних анамнезу, віку та інших факторів.
Ефективні методи лікування варикозу
Терапевтична тактика залежить від вираженості судинних змін. При цьому вона завжди направлена на відновлення нормального відтоку крові і стану вен, профілактику ускладнень та покращення якості життя пацієнта.
На початкових стадіях можливе консервативне лікування варикозної хвороби – прийом препаратів-венотоніків, дезагрегантів, ангіопротекторів, вітамінних комплексів.
Обов’язково призначається носіння компресійної білизни – панчохи або колготки. Ступінь компресії визначається індивідуально залежно від стадії патологічних змін.
Основним та найбільш ефективним при варикозній хворобі є хірургічне лікування. Сучасні лікарі віддають перевагу малоінвазивним методам, які дозволяють відновити функціональну здатність вен та досягти привабливого естетичного результату без проведення повноцінного оперативного втручання.
Сучасні методи лікування варикозу нижніх кінцівок:
- ендовенозна лазерна коагуляція – інноваційний мінімально інвазивний метод, заснований на абляції патологічних вен;
- метод ASVAL – націлений на збереження підшкірної вени та ектомію її варикозно змінених гілок;
- склеротерапія – введення у вену речовини, яка сприяє її спаюванню та виключенню із кровотоку;
- мініфлебектомія – висічення частини патологічно зміненої судини через невеликий розріз;
- класична венектомія – відкрита операція, яка виконується при запущеному варикозі та його ускладненнях.
Найбільша небезпека варикозної хвороби в тому, що при відсутності своєчасного лікування вона швидко прогресує та супроводжується незворотніми змінами. Тому якщо ви помітили у себе найменші ознаки патології – не зволікайте, запишіться на консультацію в наш медичний центр.