Що таке акне?
У сучасних реаліях більшість пацієнтів зі скаргами на прищі на обличчі спершу стараються самостійно їх позбутись та, на жаль, звертаються до лікаря-дерматолога вже з важкою стадією акне. Для того, щоб зрозуміти усю складність лікування таких пацієнтів, необхідно з’ясувати що таке акне і які причини його виникнення.
Сьогодні акне та акне подібні стани є лідерами серед хронічних захворювань шкіри людини. Постійна необхідність пошуку оптимальних схем лікування пацієнтів обумовлена широкими масштабами захворюваності, індивідуальними особливостями певного вікового контингенту, гострим перебігом хвороби, а також частими рецидивами.
Проблема акне пов’язана з порушенням роботи сальної залози та процесу кератинізації. Внаслідок накопичення шкірного себуму та зроговілих клітин шкіри, що не відлущились, утворюються комедони, відомі нам як ”вугрі”.
Окрім цього, надмір себуму створює сприятливе середовище для розмноження бактерій Propionibacterium acnes (в нормі присутні на шкірі) та іншої патогенної флори, що спричиняє запальний процес на шкірі та появу типових елементів акне – червоних папул, гнійних пустул та ін.
Тригерними факторами для розвитку акне можуть також бути зміни гормонального фону (гіперандрогенія) та генетична схильність.
Як позбутися прищів у підлітковому віці
Комедони вважаються незмінним “атрибутом” підліткового віку і це зрозуміло, оскільки на період пубертату припадає основна частина гормональної перебудови організму.
Часто ці неприємні зовнішні прояви акне у вигляді прищів на обличчі, спині, чи грудях значно знижують самооцінку, спричиняють депресію та тривожні стани. Результатом цього є погана соціальна адаптація та пов’язані з цим труднощі.
На превеликий жаль, більшість батьків не знають, як позбутись прищів у підлітковому віці та залишають своє чадо на поталу часу, мовляв “переросте”.
Проте слід знати, що відкриті чи закриті комедони в будь-якому віці потребують особливого лікувального догляду. Допомогти своїх дитині Ви можете, записавши її на консультацію до лікаря-дерматолога.
У мене акне: з чого почати?
Якщо Ви не знаєте, як позбутись прищів на обличчі назавжди, першочергово зверніться за кваліфікованою допомогою до лікаря-дерматолога. При зверненні на ранніх етапах є велика ймовірність попередити важкі форми акне та його наслідки – постакне.
На первинному огляді основне завдання лікаря-дерматокосметолога – встановити форму і ступінь важкості акне і, відповідно до встановленого діагнозу, призначити лікування.
Залежно від характеру висипань на шкірі розрізняють:
- комедональні форми акне (acne comedonica);
- папулопустульозні форми (acne papulopustulosa);
- вузлуваті форми акне (acne nodosa/conglobata).
Також при постановці діагнозу важливо встановити тяжкість перебігу акне:
- перший ступінь – характеризується відкритими або закритими комедонами;
- другий ступінь – найбільш поширена форма, окрім комедонів, з’являються папули, які, з прогресування процесу, трансформуються у пустули (припідняті над поверхнею шкіри червоні ділянки з білим гнійником у центрі);
- третій ступінь – виражений папулопустульозний висип, поодинокі кісти сальних залоз, окрім обличчя, уражена ще шкіра грудей, спини, передпліч;
- четвертий ступінь – найважчий перебіг з рахунок формування глибоких запальних вузлуватих інфільтратів, що формують абсцеси та розрішуються рубцями.
Перші кроки допомоги при акне
Незалежно від того, яка у Вас форма акне, чи яка площа шкіри уражена, або ж ви не знаєте як позбутись прищів на лобі, чи як позбутись прищів на спині – початковим кроком завжди буде постійний правильний домашній догляд.
Він є обов’язковим етапом при боротьбі з акне і повинен включати:
- підготовку шкіри – очищення м’яким мийним засобом, що не містить маслянистих компонентів, додатково очищуюча маска звечора та м’який дрібнодисперсний скраб вранці (якщо немає пустул);
- тонізація та ексфоліація – відновлюємо pH шкіри;
- заспокоюємо шкіру – наносимо відновлювальний крем, шкіра з акне потребує зволоження.
Серед найбільш ефективних космецевтичних засобів є професійний догляд від ZO Skin Health та Biologique Recherche, серед аптечних – La Roche Posay, Skinormil.
Після вищенаведених кроків шкіра готова до нанесення лікувального засобу.
Які існують способи лікування акне?
При лікуванні акне можливі такі види терапії, або їх комбінація : топічні середники (застосовуються безпосередньо на шкіру), системні засоби (таблетовані форми), апаратні методи лікування.
Терапія топічними (місцевими) засобами в залежності від площі ураження та форми акне передбачає застосування:
- азелаїнової кислоти;
- бензоїлпероксиду;
- антибіотиків (еритроміцин, тетрациклін та інші);
- ретиноїдів.
Кожен з цих засобів має ряд протипоказів і призначається лише лікарем.
Системна терапія включає антибіотики або препарати на основі ізотретиноїну. Ці засоби призначаються при середній та важкій формах акне. Ретиноїди мають виражений тератогенний вплив на плід, тому є забороненими під час вагітності.
Фото результати лікування прищів (акне) в нашому центрі
Як позбутись прищів в домашніх умовах за 1 день?
Найбільш часта причина рецидиву акне та появи нових запальних елементів це відсутність терпіння у пацієнта та прагнення швидко позбутися прищів.
Акне це хронічне захворювання, яке потребує довготривалого і комплексного лікування.
Тому коли перед важливою подією Ви вирішите вдатись до екстрених радикальних методів – витиснути чи припекти прищик, пам’ятайте про невтішні наслідки, такі як утворення рубців чи судинних зірочок, боротись з якими вкрай складно.
Акне – не вирок! Зверніться за консультацією у косметологічну клініку IDERMIC і назавжди попрощайтесь з неприємними висипаннями на шкірі!