Однією з найпоширеніших дерматологічних проблем є акне. Поява вугрових висипань може бути викликана різними причинами, починаючи від гормонального дисбалансу та закінчуючи патологіями шкіри. У будь-якому випадку такі запальні процеси потребують професійного підходу для ефективного лікування та уникнення ускладнень.
Сьогодні існує широкий перелік медикаментозних засобів для боротьби з акне, але особливої уваги заслуговують препарати на основі ретиноїдів. Розглянемо їх особливості та ефективність.
Що таке ретиноїди?
Ретиноїди – це хімічні речовини природного або синтетичного походження, які є похідними вітаміну А. Натуральні сполуки надходять в організм із продуктами харчування, а штучні є очищеними аналогами, створеними в лабораторних умовах, для терапевтичного застосування.
При цьому виділяють дві категорії ретиноїдів за способом застосування:
- топічні – призначені виключно для зовнішнього використання, останнім часом такий тип препаратів мало популярний;
- системні ретиноїди – створені для перорального прийому при лікуванні дерматологічних захворювань, коли засоби для місцевого застосування не дають бажаного терапевтичного ефекту.
Перш ніж розпочати їх прийом, потрібно чітко розуміти, що таке системні ретиноїди, їх переваги та недоліки. Медикаменти цієї групи актуальні в терапії псоріазу, порушень кератинізації, себореї, гіперпігментації та акне. Останнє захворювання має хронічний характер, через що повне одужання практично неможливе. Проте ретиноїди здатні викликати стан стійкої ремісії з повним усуненням візуальних проявів та відновленням привабливості шкіри.
Що очікувати на системних ретиноїдах?
Застосування системних ретиноїдів призначає лікар дерматолог на основі проведеного обстеження та встановленого діагнозу. Повний терапевтичний курс лікування дозволяє суттєво покращити стан шкіри та роботу інших систем організму. Це зумовлено унікальними характеристиками ретиноїдів:
- похідні вітаміну А мають себостатичну, протизапальну та антикомедогенну дію;
- активні речовини підвищують захисні механізми імунної системи та стимулюють продукцію власного колагену;
- спостерігається прискорена регенерація клітин та профілактика онкологічних патологій;
- нормалізація роботи залоз, що зменшує продукцію шкірного сала;
- ретиноїди беруть безпосередню участь у процесі утворення кровоносних судин і сполучної тканини.
Ці особливості дозволяють успішно боротися з акне, нормалізувати рівень зволоження дерми, розгладити зморшки, мінімізувати прояви фотостаріння та вирішити низку інших косметологічних проблем.
Проте в ході лікування ретиноїдами потрібно бути готовим, що через 10-20 днів можуть спостерігатись побічні ефекти: загострення акне, подразнення на губах, екзема рук, сухість шкіри та слизових оболонок носа й очей. Всі ці прояви вимагають підтримуючої терапії, яка підбирається індивідуально.
Покази до прийому ретиноїдів
Попри вітамінну основу, ретиноїди – досить серйозні медикаментозні препарати, які призначає тільки лікар. Найчастіше вони використовуються при наявності наступних проблем:
- тяжка або середня стадія розвитку акне;
- рецидив акне після проведеної терапії із застосуванням засобів для місцевого використання;
- прищі та вугрі, які не піддаються класичним методам лікування;
- поява акне внаслідок психоемоційного навантаження;
- рубцювання прищів.
Це ключові показання для прийому системних ретиноїдів.
Протипокази до використання системних ретиноїдів
Препарати цієї категорії мають широкий спектр дії та досить активні речовини у складі. Тому перш ніж розпочати терапію, варто врахувати наступні обмеження:
- хронічні або гострі порушення роботи нирок і печінки;
- порушення ліпідного обміну;
- гіпервітаміноз А;
- наркотична залежність та алкоголізм;
- виражені депресивні стани;
- наявність онкологічних захворювань;
- діти віком до 12 років.
Крім того, ретиноїди заборонені до вживання вагітним та жінкам, що годують груддю. Ігнорування цих обмежень може спричинити серйозні негативні наслідки.
Як боротися з побічними ефектами?
Терапія системними ретиноїдами нерідко супроводжується низкою побічних ефектів, які можуть спричинити дискомфорт для пацієнта. Найчастіше це дерматит, почервоніння губ, свербіж, сухість та лущення шкіри, запалення очей, кон’юнктивіт або еритематозні висипання.
Головне завдання в процесі боротьби з побічними ефектами – якісне зволоження шкіри обличчя, тіла, губ та навіть області навколо очей. Рекомендований план догляду при лікуванні ретиноїдами розглянемо нижче.
Ранок:
- очищення шкіри теплою водою або за допомогою делікатних засобів;
- тонізація – забезпечує відновлення нормального pH шкіри;
- зволоження – наноситься зволожуюча сироватка та щільний крем;
- SPF-крем – обов’язковий компонент, який захищає дерму від згубного впливу ультрафіолету та потрібен протягом усього курсу лікування ретиноїдами незалежно від сезону.
Вечір:
- демакіяж із подальшим очищенням м’якими маслами;
- додаткова тонізація дерми.
Цього достатньо для усунення негативної симптоматики при медикаментозній терапії акне та підтримки здорового вигляду шкіри.
Як приймати системні ретиноїди?
Щоб отримати максимальний терапевтичний ефект, потрібно чітко знати, як правильно використовувати ретиноїди для лікування акне. Необхідність застосування системних або топічних форм випуску визначається лікарем. Найчастіше крем показаний при незначних ураженнях, а таблетки – при тяжкому перебігу захворювання. Паралельно з цим препарати стимулюють продукцію колагену, що дозволяє прибрати тьмяність, зморшки та ознаки старіння.
Місцеві ретиноїди
Для зовнішнього застосування використовують ступінчастий метод. Починають з одного нанесення на добу 3-4 дні з подальшим збільшенням частоти. Важливо наносити засіб тонким шаром, що мінімізує ймовірність виникнення сухості та подразнення. Для обробки зони навколо очей використовують склади зі зниженою концентрацією ретинолу. Після застосування обов’язково використовують денний захист у вигляді крему SPF.
Ретиноїди в таблетках
Препарати для перорального прийому підбираються індивідуально. Дозування та частотність визначає лікар дерматолог на основі діагнозу, стану шкіри та віку пацієнта.
Важливо також знати, чим шкідливі ретиноїди під час лікування:
- Препарат заборонено комбінувати з гідразином та кислотами.
- Категорично заборонений прийом під час вагітності та лактації.
- Не є сумісною комбінація ретиноїди й алкоголь, оскільки виникає високий ризик виникнення негативних реакцій.
Часто лікарі рекомендують зняти контактні лінзи та перейти на носіння окулярів у період лікування, оскільки сухість очей може принести додатковий дискомфорт.
Відгуки пацієнтів про ретиноїди
Практичне застосування ретиноїдів у косметології та дерматології свідчить про високу ефективність препаратів, що підтверджено великою кількістю позитивних відгуків від пацієнтів. Люди, які пройшли терапевтичний курс, відзначають повне позбавлення від вугрових висипань, акне та інших дерматологічних проблем.
При цьому лише 15% пацієнтів відчули негативні прояви у вигляді сухості. Але й такі ефекти можна усунути регулярним застосуванням косметики що зволожує та більш ретельним доглядом за шкірою в період лікування. Це ще раз підтверджує, що ретиноїди — найефективніший і найшвидший варіант лікування акне з мінімальними ризиками для організму.